Standard

FCI Standard
č.43 / 24.1.2000 / GB
Basenji

Země původu: střední Afrika

Patronát: Velká Británie

Datum zveřejnění Originálu platného standardu: 25.11.1999

Využití: lovecký pes, společník

Klasifikace FCI: Skupina 5: Špic a primitivní plemena. Sekce 6 primitivní plemeno. Bez pracovní zkoušky.

Celkový vzhled: Lehce stavěné zvíře jemných kostí a aristokratického vzhledu. Dlouhé končetiny v poměru k velikosti těla. Vždy vyrovnaný, ostražitý a inteligentní. Na výrazně klenutém krku se hrdě nese vráščitá hlava se vztyčenýma ušima. Hluboký hrudník přechází nahoru ve výraznou linii pasu. Ocas pevně stočený. Celkový dojem dává obraz psa s dobrými proporcemi a gazelí elegancí.

Důležitá proporce: Vzdálenost od vrcholu týlního hrbolu ke stopu je o trochu větší než vzdálenost od stopu ke špičce nosu.

Chování / Povaha: Neštěká, ale není němý. Vydává svůj osobitý zvuk v podobě směsice jakéhosi smíchu a jódlování. Pozoruhodný je svojí čistotností v každém směru. Inteligentní, samostatné, ale láskyplné a ostražité plemeno. Může být rezervovaný k cizím lidem.

Hlava: Na čele se při vztyčení uší vytvářejí jemné a četné vrásky; vrásky po stranách jsou žádoucí, avšak ne přehnaně, aby nevytvářely laloky. U štěňat jsou vrásky více zřetelné, ale ne až tolik u tříbarevných, z důvodu nedostatku stínování.
Oblast lebeční:
Lebka: Plochá, dobře formovaná a středně široká, zužující se směrem k čenichu. Postranní linie lebky se pozvolna zužují směrem k tlamě, čímž vynikají hladké linie lící.
Stop: Nepatrný
Oblast lícní:
Nos: Černý čenich je žádoucí.
Čelisti / Zuby: Silné čelisti s perfektním a pravidelným nůžkovým skusem, tzn. horní zuby těsně překrývají spodní zuby a zuby jsou do čelistí zasazeny kolmo.
Oči: Tmavé, mandlového tvaru; šikmo posazené, zahleděné do dálky a spíše nevyzpytatelného výrazu.
Uši: Malé, zašpičatělé, vzpřímené a lehce připomínající kapuci, jemné struktury, posazené dost vpředu na temeni hlavy, špička ucha je blíže ke středu lebky než zevní bod kořene ucha.

Krk: Silný a přiměřeně dlouhý, nikoli tlustý. Dobře klenutý a u hrdla mírně plnější s elegantním obloukem zvýrazňujícím klenutí. Dobře posazený mezi rameny čímž podporuje hrdé držení hlavy.

Trup: V rovnováze.
Hřbet: Krátký rovný.
Bedra: Krátká.
Hruď: Hluboký hrudník. Žebra dobře pružná, hluboká a oválná.
Spodní linie: Přechází nahoru ve výrazný pas.

Ocas: Vysoko posazený s tím, že hýžďový oblouk pánve přesahuje kořen ocasu. To dodává mohutnější vzhled pánevním končetinám. Je pevně stočený nad páteří a leží blízko stehna. Je zatočený buď jednou nebo dvakrát.

Končetiny:
Hrudní končetiny: Hrudní končetiny jsou rovné, jemných kostí. Končetiny jsou rovnoběžné až k zemi, a tím vytváří předek střední velikosti.
Ramena: Dosti položená vzadu, svalnatá, ne však příliš.
Lokty: Přiléhají k hrudníku. Při pohledu zepředu jsou lokty v jedné linii se žebry.
Předloktí: Velmi dlouhá.
Záprstí: Dobrá délka, rovná a ohebná.
Pánevní končetiny: Silné a svalnaté.
Kolenní kloub: Mírně pokrčený.
Stehno:
Dlouhé.
Hlezna: Přiměřeně úhlená, nejsou ani vybočená, ani vbočená.
Tlapky: Malé, úzké a pevné, se silnými nášlapnými polštářky, dobře klenutými prsty a krátkými drápy.

Chůze / Pohyb: Končetiny se pohybují svižně přímo rovně dopředu dlouhými, neúnavnými hbitými kroky.

Kůže: Velmi měkká, vláčná.

Srst:
Osrstění: Krátké, hladké a husté, velmi jemné.
Barva: Čistě černá a bílá; červená a bílá; černá, tříslová a bílá s tříslovými skvrnkami a tříslovými znaménky na čumáku a lících; černá, tříslová a bílá; žíhaná: červené pozadí s černými pruhy, čím výraznější jsou pruhy tím lépe. Bílá by měla být na tlapkách, hrudi a špičce ocasu. Bílé končetiny, lysina a bílý obojek jsou také přípustné.

Velikost a Váha:
Ideální výška: 
Psi       43 cm v kohoutku
Feny   40 cm v kohoutku
Ideální váha: 
Psi        11 kg
Feny    9,5 kg

Vady: Jakékoliv odchylky od výše jmenovaných bodů by se měly posuzovat jako vady. Hodnocení musí přesně odpovídat míře závažnosti odchylky.

Upozornění: Psi musí mít dvě zřetelně normální varlata úplně sestoupená do šourku.