Canicross
Canicross neboli běh se psem je zakladní disciplínou mezi tažnými sporty, jako je koloběžkování, bikejoring( kolo), skijoring(běžky), psí spřežení a dogtrekking.
Mezi tažnými sporty je právě canicross nejméně náročný na vybavení. Lze ho provozovat kdekoliv (park,lesní cesta), proto je stále oblíbenější. Je dobré začít s canicrossem jako základní disciplínou právě i pro koloběžku, kolo či běžky.
Vybavení:
Psí postroj
musí perfektně padnout a hlavně nesmí škrtit. Citlivějším psům můžete špatným postrojem běh zprotivit nadobro! Dlouho jsem vybírala postroj pro naše basenjíky, mají bohužel oproti jiným rasám kratší záda a většina postrojů jim nesedí, nebo dokonce vadí( což vám ale bohužel neřeknou). Mohu doporučit postroj od firmy Zero.dc – Short a podšitý (je lepší než nepodšitý, protože je měkčí a netrhá srst) já mám velikost SL pro psy. Dělají je v různých velikostech i barvách, můžete si na ně nechat vyšít i jména, což je praktické u více psů. Nebudete muset zkoušet komu co patří.
Sedák
je opasek, kam si vlastně připevňujete psy. Opasek přenáší tah psa na vaše tělo. Jeho konstrukce ovlivní to, jak se vám pohodlně poběží a jestli vás nebudou po běhu bolet záda. Základní idea opasku je posunutí tahu niž na hýždě. Tím se významně změní způsob, jakým tah psa působí na vaše tělo a umožní vám běhat přirozeně. Z mých dosavadních zkušeností bych doporučila opasek Non-stop dogwear .
Odpružené vodítko
je pupeční šňůrou mezi vámi a vaším psem! Kvalitní odpružené vodítko nedělá tah pohodlný jen pro nás, ale i pro psa. Klasické pevné neodpružené vodítko,stejně jako nekvalitní odpružené se psem pokaždé škubne , když mu nestačíte atd…Dobré tažné vodítko je takové, které plynule pruží po celé své délce, mají už pružná vlákna přímo vetkaná ve své struktuře. Nedoporučuji vodítka, která mají gumu pouze vtaženou v dutině, nebo jsou pružná jen ve středu vodítka. Karabina na vodítku musí být pouze na straně psa. Je to z bezpečnostních důvodů, karabina na lidském konci vám může při manipulaci vyklouznout z ruky, vymrštit se na gumě a zranit vašeho psa!
Vybavení pro dva a více psů
jsou dvě cesty. Můžete si pořídit dvě úplně stejná vodítka, nebo speciální vodítko pro dva psy. Osobně vám doporučuji první variantu, nepřitahují se psi spolu navzájem. Je zde i lepší pružení, menší nepohodlí této varianty je trochu chaos při startu, ale jde to -já takto běhám se třemi !
Vypouštěcí karabina
je to karabina napevno připevněná k běžeckému opasku a umožňuje rychlé odepnutí psa. Při otevření však pořád zůstává na opasku a nehrozí tak vymrštění karabiny a zranění psa. Je to povinná výbava na závodech.
Botičky
vypadají na psech trochu legračně. Nejčastěji vás donutí sáhnout po botičce zranění na pacce psa. Při akutním zranění samozřejmě psa netrénujeme. Použití botičky je ale doporučené při běhu na ostrém terénu, kameny, zmrzlý povrch sněhu, hrubý štěrk atd.. Botička by měla být lehká připomíná spíš ponožku se suchým zipem. Nesmí být ani moc úzká, aby nebránila pejskovi v pohybu. Packa pejska se při každém kroku rozevírá jako vějíř, tvrdá bota by packu omezovala. Botičku vybírejte tak, aby byla asi 1cm širší než je šířka packy a aby zakryla i 5 prst (paspárek).Botičky patří také k povinné výbavě při závodech. Já používám botičky od Non-stop Dogwear – takzvaná zimní botička velikosti S.
Jak a kdy začít
Doporučila bych začít kolem 7 – 8 měsíce. U našich basenjíků nemáme žádná omezení jako je to u větších ras kvůli kloubům. Samozřejmě je důležité štěně nepřetěžovat. I když se vám může zdát že má energie ještě dost, tak nesmíte zapomenout, že váš miláček se nejde jen proběhnout po louce… on při canicrossu pracuje! Musí běžet, poslouchat povely, táhnout do kopce, brzdit z kopce, uhýbat na strany-řadit se atd. Proto je základní pravidlo u canicrossu : vybavení na cannicros , hlavně postroj používejte jen na tuto činnost! Pejsek si to s tím spojí a bude se těšit! Doporučila bych všem kteří chtějí začít, nebo už začli, se jít podívat a vyzkoušet si společný trénink v Běhej se psem. cz. Jsou tam zkušení instruktoři, kteří vám poradí s výbavou i s tréninkem.Vždy je dobré běhat ve skupině, jak pro vás, tak ale i hlavně pro vašeho miláčka. Sám se bude těžko učit předbíhat jiné pejsky, řadit se nebo tahat…ale když bude mít před sebou jiného psa je ta motivace samozřejmě úplně jiná.
Dovednosti neboli povely
Tahání
někteří jedinci jsou poněkud vlažnější a tah jim moc nejde některým to jde samo. Ať už to vašemu pejskovi jde jaksi samo nebo ne, musíte ho chválit v tu chvíli, kdy to dělá správně! Začínat je nejlepší se sparingem, který to už ovládá. Dejte si společně úseky tak 300 až 500m. 2 až 3 opakování a máte první trénink za sebou. Postavte se za vašeho sparinga, chyťte vašeho miláčka jednou rukou za postroj a druhou si přidržujte vodítko a snažte se ho nabudit…já startuji úplně jednouduše 3 2 1 start, ale můžete třeba použít … kočička atd. Nechte vyběhnout pejska před vámi a pak vystartujte vy . Pustíte postroj a pomalu pouštíte z ruky i vodítko…. pokud pejsek začal táhnout , pořádně chvalte a pobízejte!!! Každá část tréninku se musí takto odstartovat, ale i ukončit ….Pokud se váš pes nerozběhne zkuste jinou motivaci nebo klidně znovu odstartovat. Můžete ho nechat i chvilku běžet vedle sebe, většinou se pak rozběhne. Každopádně při jakémkoliv”nevhodném “chování (skákání na vás, teď potřebuji zrovna čůrat, á támhle v dálce se něco pohlo) vždy znovu pejska nabudit a odstartovat!
Zatáčení
schopnost zatáčet na povel je praktická dovednost. Nebudete se muset na každé křižovatce se psem přetahovat! K nácviku můžete použít každou vycházku. Před každou zatáčkou tak 30 m začněte opakovat slovo, které si vyberete…já používám Gee -doprava a Hó -doleva těsně před zatáčkou zopakujeme povel ještě jednou a potom proběhneme zatáčku a samozřejmě pochválíme!
Předbíhání
to je u basenjíků kapitola sama pro sebe, musím říct že asi nejtěžší povel vůbec! Proč? Protože předbíhání není jen o tom doběhnout soupeře, předběhnout ho. Předbíhání je hlavně schopnost psa běžet jako první a třeba se vzdálit i od fenky, která je zrovna tak lákavá! Tento trénink bohužel sami nenacvičíte, tady budete opravdu potřebovat zkušeného sparinga. Nejednoduší je asi ve dvou až třech týmech. Jeden vyběhne a zastaví se uprostřed cesty, chytne svého psa na krátko a druhý vybíhá za ním oběhne psa a při tom motivuje (běž, vpřed atd) pokud předběhne a stojícího týmu si nevšímá chválíme. Asi 30 m za ním zastavujeme a vybíhá další tým.
Sbíhání kopců
učíme netahat, má to svůj praktický důvod. Můžeme se dostat do míst, kde je tah psa nepohodlný nebo přímo nebezpečný ( třeba led ) Naučit psa, aby vás v takových situacích netahal je opravdu super věc. Začínáme s tréninkem netahat v postroji až v době, kdy má pes osvojeno a to opravdu spolehlivě tah v postroji. Je potřeba, aby se pes naučil chodit aspoň kousek u nohy. To trénujeme na vycházkách a poté teprve zařazujeme do canicrossu. Pro naše plemenu, bohužel skoro nadlidský úkol!
Přeji všem hodně radosti při canicrossu s vašimi miláčky
Čerpala jsem z knihy:Běhej se psem od Šimon Cipro
Zdenka Meier se smečkou